Úvod
Novinky
Psaní všemi deseti

Psaní všemi deseti

Když jsem nastoupil na obchodní akademii, měli jsme v rozvrhu předmět PEK. „Co ta zkratka znamená?“ říkal jsem si. Brzy jsem zjistil, že se jedná o písemnou a elektronickou komunikaci Cílem předmětu je osvojit si desetiprstovou hmatovou metodu psaní na klávesnici. V posledním ročníku k tomuto předmětu navíc přibudou korespondence v cizím jazyce (anglická, německá, ruská).

S psaním všemi deseti jsem žádné zkušenosti neměl, takže to pro mě byla novinka, protože jsem si vždycky „datloval“ do klávesnice, jak se mi zachtělo. Podstatou desetiprstové hmatové metody je prstům ulevit tím, že je práce rozložena na všech deset. Musím se přiznat, že ze začátku mi to moc nešlo, ale s tréninkem v hodinách i doma jsem se postupně zlepšoval. Nakonec jsem se v druhém ročníku dostal i do soutěže v grafických disciplínách pořádané v Čáslavi.

Doma jsem trénoval, jak mi čas dovolil. Někdy to bylo jednou týdně, jindy častěji. Bavilo mě to tak nějak částečně, občas to byl odpočinek od věčného učení, ale většinou úmorná hodina klikání na klávesnici.

Ze začátku jsem měl rychlost okolo 150 úhozů za minutu, což není tak špatné, ale měl jsem velkou chybovost. Nakonec jsem díky tréninku dosáhl rychlosti 250 úhozů za minutu s minimální chybovostí, jedna nebo dvě chyby za text.

Pro ostatní, kteří by se chtěli zlepšit v psaní na klávesnici, mám radu, aby nepodceňovali domácí přípravu.  Určitě není pro všechny nezbytná, ale mně to dost pomohlo, dokonce už teď nemusím trénovat vůbec.

Psaní všemi deseti mi usnadňuje život ve vytváření referátů, prezentací a při každodenním používání počítače. Je to užitečná dovednost, kterou využiju v budoucím studiu i zaměstnání.

Jakub Vaněk, student 2. A ve školním roce 2018/2019