Úvod
Novinky
Netvoříš zisk, nemůžeš vyhrát

Netvoříš zisk, nemůžeš vyhrát

V lednu jsme na dva dny vyměnili klasickou výuku za práci v Ekonomickém projektu. Ten připravuje Ing. Věra Rampová, učitelka odborných předmětů, každoročně pro žáky 3. ročníků.

Nejprve nás čekal test z dosavadních znalostí ekonomiky. Potom jsme se rozdělili do 5 týmů a soupeřili jsme v manažerské simulační hře Unisim. Tato hra je jedinečná v tom, že umožní studentům vyzkoušet si řízení firmy bez vstupních investic a vidět, jak se firmě daří v průběhu simulačních let. Prošli jsme si veškeré aspekty řízení firmy od podnikové ekonomie, managementu, marketingu, až po finanční řízení a účetnictví. Měli jsme tak jedinečnou možnost aplikovat teoretické znalosti z výuky do své virtuální firmy a viděli jsme, jak můžeme uspět nebo naopak prohrát v boji s konkurencí. První den byl sice zkušební, ale na všech bylo vidět velké nasazení a snaha. A to bylo třeba, protože se projevila naše malá znalost programu UNISIM.

Druhý den byl o poznání lepší, protože jsme už pochopili, jak program funguje, a začali jsme vymýšlet své vlastní strategie k dosažení co nejlepšího výsledku. Nakonec vyhrál tým Golden-Hands, který nejlépe odhadl rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou.

Jsme rádi, že jsme si tuto simulační manažerskou hru mohli vyzkoušet. Ověřili jsme si, že podnikání není tak jednoduchá věc, jak by se mohlo zdát. Ve hře jde o to správně reagovat na potřeby trhu, být lepší než konkurence, vždy nabídnout „něco navíc“, a když se zrovna nedaří, přemýšlet nad tím, co je špatně. A tak to vlastně chodí i v reálném podnikání.

David Štěrba, 3. A

Ekonomický projekt 2018/19