Úvod
Novinky
Legiovlak

Legiovlak

Myslím si, že každý Čech by měl mít alespoň minimální povědomí o dějinách českého národa. Bezkonkurenčně jednou z nejvýznamnějších událostí týkajících se našeho státu, kterou by měl znát každý, je založení samostatné Československé republiky, na kterém měli významný podíl i českoslovenští legionáři. Abychom získali vědomosti o tom, co to vlastně legie byly a jak se jim podařilo zasáhnout do první světové války a upozornit tak na existenci Čechů a Slováků, vydaly se některé třídy z naší školy do Poděbrad na prohlídku Legiovlaku.

Legiovlak je skvělý projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918 – 1920. Vlak křižuje od května 2015 celou Českou republiku a jeho putování skončí v roce 2020.

V každém z vagónů je nainstalována výstava panelů a trojrozměrných předmětů, které přibližují život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále. Mohli jsme si prohlédnout originální součásti výstroje a výzbroje a také předměty pro denní použití. Poutavý a odborný výklad nám poskytli průvodci v  legionářských stejnokrojích.

Těmito vlaky se legionáři přepravovali po Transsibiřské magistrále a pomocí nich dokázali ovládnout celou Sibiř. Ve vlacích nejen žili a bojovali, ale měli v nich například i obchody, nemocnice, a v některých dokonce i polní poštu.

Odvaha a odhodlání československých legionářů přispěly k tomu, že nyní můžeme slavit stoleté výročí vzniku samostatného Československa.

Zuzana Krupová, I. A

Legiovlak