Úvod
Novinky
Projektové setkání Comenius v Litvě

Projektové setkání Comenius v Litvě

Laba diena Lietuva - studenti Obchodní akademie z Lysé nad Labem pracovali v Litvě

V únoru 2015 jsme se vypravili na projektové setkání Comenius do Litvy. V rámci projektu „Rozdíly nás spojují“ hledáme společně s Kyprem, Tureckem, Slovenskem a Litvou odpovědi na otázky týkající se odlišností a podobností lidí z hlediska jejich kultur, náboženství, zvyků a tradic. Snažíme se také zjistit informace o národnostních menšinách žijících v těchto partnerských zemích.

S ostatními účastníky projektu jsme se setkali ve Vilniusu.  Po úvodním představení následoval bohatý program  - návštěva Parlamentu a Ústavu pro národnostní menšiny Litvy a prohlídka města. Navštívili jsme také historicky významný hrad Trakai.

Hlavním místem setkání byla Základní škola ve Skriedžau nedaleko Kaunasu. Studenti byli srdečně přivítáni a ubytováni v místních rodinách. Ve škole během následujících dvou dní prezentovali výsledky z besedy s psycholožkou na téma „Tolerance a nenávist mezi lidmi“ (besedy se uskutečnily ve všech partnerských zemích), vyhodnotili hromadně dotazník na téma „Nenávist“ a vytvářeli plakáty o toleranci. Zážitkovou část projektového setkání tvořila vystoupení zástupců jednotlivých zemí o jejich tradičních zvycích či zpěv společné písně v šesti jazycích. Absolvovali jsme také interaktivní hodinu litevštiny pro začátečníky a lidovou slavnost „Vyhánění zimy“ v místním podání  - masky, tanec, zpěv, soutěže, tradiční jídla a hodně, hodně veselí! Zavítali jsme do skanzenu a naučili se péct litevský žitný chléb. V krajském městě Prienai jsme v závěru projektu diskutovali s vedoucím odboru školství.

Naše česká skupina se ještě na jeden den vrátila do hlavního města, kde jsme znovu zažili tradiční lidový svátek s maskami, hudbou a tancem.

Během týdne jsme poznali hodně z Litvy, která je sice malá rozlohou a počtem obyvatel, ale velká svou historií dávnou i nedávnou a hlavně přátelskými a pohostinnými lidmi.

RNDr. Ivana Dvořáková, Mgr. Martina Šenkýřová

 a studenti 3. roč. - Aneta Gondolová, Denisa Kosíková, Karel Němec

Fotogalerii projektového setkání otevřete zde

Prezentace o besedě s psycholožkou zde

 

Návštěva litevského parlamentu

Fotografie význačných návštěv litevského parlamentu

Skupina z Obchodní akademie Lysá nad Labem ve Vilniusu

Hlavní město Litvy Vilnius