Úvod
Novinky
Elektrizující hodina fyziky

Elektrizující hodina fyziky

Abychom si zpestřili online hodiny v předmětu PZA, využili jsme nabídku skupiny ČEZ a domluvili si virtuální exkurzi do vybraných elektráren. Zatímco v 1. A poměrně těsně zvítězila energie z obnovitelných zdrojů, v 1. B si téměř jednohlasně zvolili energii jadernou.

Studenty tímto chválím za jejich pozornost a aktivitu, ti nejpozornější a nejrychlejší dokonce vyhráli malou pozornost, která na ně čeká ve škole…

Prohlídky jsou realizovány také pro veřejnost, vybírat a registrovat se můžete zde:

http://www.cez.cz/virtualne-v-elektrarne

Doporučuji také vzdělávací portál:

https://www.svetenergie.cz/

Mgr. Simona Šádková, učitelka

 

Studenti o exkurzi

Dne 9. 4. jsme měli online exkurzi o obnovitelných zdrojích energie. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí. Pan průvodce nám vše dobře vysvětlil – např. jak funguje turbogenerátor a že je to elektromechanické soustrojí a srdce elektrárny. Také nám objasnil výhody i nevýhody jednotlivých typů elektráren. Byli jsme provedeni i zázemím a vnitřním prostředím elektráren. Celkově se nám exkurze líbila a těšíme se na další.

Filip Růžička, Hugo Hanisch, David Mladenov 1.A

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně - ČEZ, foto z https://images.app.goo.gl/AimPGGbiGwgH5Mg76, 21. 4. 2021

Jaderná elektrárna Dukovany se nachází poblíž stejnojmenné obce. Její výstavba začala v roce 1978 a zprovoznění proběhlo postupně v letech 1985 až 1997. Životnost je předpokládaná do roku 2045 až 2047. Je to bezemisní a významný zdroj energie, který používá uranovou rudu jako palivo. Elektrárna je rozdělená do 4 výrobních bloků, každý jeden blok má jeden reaktor, dvě parní turbíny a dvě chladicí věže.

Jeden blok jaderné elektrárny temelínského typu spotřebuje za rok přibližně 32 tun paliva. Pro potřeby elektrárny bylo vybudováno Vodní dílo Dalešice, které slouží jako obří zásobárna chladicí vody pro účely chlazení jádra. V areálu se zdržují zvířata např. bobři, zajíci, úhoři a sokoli.

 

Vašek Veselka, Kája Vacková 1.B

Aktuálně

Distanční vzdělávání

Od 11. 1. 2021 do odvolání probíhá výuka distančním způsobem. Jednotlivé třídy se řídí dle sdíleného on-line rozvrhu.

Individuální a skupinové konzultace

Ve škole jsou umožněny individuální konzultace (1 žák a 1 učitel) nebo skupinové konzultace v maximálním počtu 6 žáků. Konzultace je nutné domluvit s učitelem konzultovaného předmětu telefonicky nebo e-mailem. Ochrana úst a nosu v prostorách školy je povinná.

Čestné prohlášení

formulář naleznete zde

Anketa