Úvod
Novinky
Učíme se chránit život a zdraví

Učíme se chránit život a zdraví

První ročníky se pod vedením zkušených zdravotnic z Českého červeného kříže učily poskytnout první pomoc, provádět masáž srdce nebo ošetřit zranění. Aby si žáci uměli vše dokonale představit, zdravotnice si nejdříve vybraly dva dobrovolníky. Těm dovezenými líčidly realisticky „způsobily“ zranění - jednalo se o rozsáhlou pohmožděninu lokte a popáleninu celé dlaně. Následně se spolužáci snažili pod odborným vedením obě zranění co nejlépe ošetřit. Nutno říct, že „popálená“ dlaň vypadala věrohodně. Mnohým při pohledu na ni přejížděl mráz po zádech. Rozhodně by nikdo nechtěl něco podobného zažít na vlastní kůži!  Následně se žáci naučili přetočení zraněného do stabilizované polohy, protože ve třídě „omdlela“ jedna spolužačka. Zajímavý byl také nácvik masáže srdce, ke kterému posloužila speciální figurína. Model této figuríny umožňuje simulovat správný záklon hlavy, podepření brady a nepřímou srdeční masáž, protože pomocí LED diod okamžitě ukazuje průtok krve ze srdce do mozku. Každý žák cvičil tak dlouho, dokud se techniku nenaučil správně.

Nácvik první pomoci

Druháci navštívili lyské hasiče. Žáci absolvovali prohlídku hasičské zbrojnice, podrobně si prohlédli vybavení hasičského vozu a vyzkoušeli si, jaké to je obléct si hasičské oblečení a výstroj. Odborný výklad jim poskytli dobrovolní hasiči Marek a Lukáš Vrátilovi. Třešničkou na dortu byla jízda v hasičském zásahovém vozidle a hašení požáru, kterého se aktivně účastnili naši žáci i jejich třídní učitel Mgr. Zdeněk Doležal. Ten se projevil jako nefalšovaný akční hrdina a požár uhasil tak bravurně, že sklidil obrovský aplaus!

Sbor dobrovolných hasičů Lysá n. L.

Žáci třetího ročníku se věnovali zdravému životnímu stylu a stravě. Lektorka Helena  Takačová Šnajdrová jim pomohla z nakoupených surovin připravit zdravou a pestrou snídani, která byla sestavena tak, aby v ní nechyběly žádné látky důležité pro naše tělo. Žáci se dozvěděli, že snídaně je opravdu základ a měla by tvořit 20 – 25% denního příjmu energie. Lektorka rovněž zdůraznila, jak je pro naše tělo i naši mysl důležité nejen to, co snídáme, ale také jak snídáme. Jíst bychom měli v klidu, jídlo si vychutnat a raději vstát z postele o deset minut dřív, než se odbýt rychle namazaným rohlíkem snědeným v poklusu. „Budeme se snažit její rady co nejvíc dodržovat, protože už víme, že špatnými stravovacími návyky si zakládáme na budoucí zažívací obtíže,“ řekla žákyně Tereza Studeničová, která se po bloku věnovaném zdravému jídelníčku ujala role cvičitelky aerobiku a všechny své spolužáky pěkně prohnala v tělocvičně.

Projekt Učíme se chránit zdraví a život

Projektový den se jako vždy vydařil, žáci získali mnoho nových znalostí a zážitků a už se těší na další. My děkujeme tradičním partnerům – výživové poradkyni Heleně Takačové Šnajdrové, lyským dobrovolným hasičům a zdravotnicím z Českého červeného kříže.

Iva Gecková

Další fotografie zde.

Aktuálně

Slavíme 100 let od vzniku republiky

Pro studenty jsme na příští týden připravili komentovanou prohlídku Legiovlaku v Poděbradech.

Zahraniční praxe

Vyhlašujeme výběrové řízení na obsazení šesti míst účastníků praxe v Anglii. Více informací zde.

Studentské firmy 2018/19

jsou založené. Více informací zde

Vítězný tým Ekotýmu

Náš tým zvítězil v krajském kole ekonomické soutěže. Fotografie zde

Anketa

Kdy oslavíme 100 let od vzniku samostatného Československa?

25%28. 9. 2018
21%28. 10. 2018
18%17. 11. 2018
21%24. 12. 2018
16%1. 1. 2019