Úvod
Novinky
Dvoutýdenní praxe v Anglii byla skvělá!

Dvoutýdenní praxe v Anglii byla skvělá!

Logo Erasmus+Ráda bych se podělila o zážitky a dojmy ze zahraniční praxe. Já a mých pět spolužáků jsme dne 3. března 2018 odletěli na čtrnáct dní do Velké Británie. V malebném a starobylém městečku Dereham jsme měli v různých místních firmách zajištěnou odbornou praxi.

Já jsem první týden pracovala na místním úřadě „Breckland Council“ ve finančním oddělení. Každé ráno jsem třídila poštu a zapisovala faktury do účetního programu. Překvapilo mě, že  v Anglii jsou zvyklí většinu plateb provádět šeky. Ty jsem později skenovala a zadávala do počítače.

Druhý týden jsem se spolužačkou Terezou strávila v „Dereham Neatherd High School“. Zde jsme prováděly klasické kancelářské práce, jako jsou skenování, kopírování, laminování nebo skartování. Při setkání s žáky Hight School jsme přednesly prezentaci o ČR a mezinárodním obchodě, o naší škole a o Lysé nad Labem.Pracovaly jsme také ve školní knihovně a pomáhaly ve skupině „The Link“, která pracuje se zdravotně znevýhodněnými žáky. Na obou pracovištích jsme vedly telefonní hovory v angličtině.

Co se nejen mně, ale i spolužákům velmi líbilo, byl charakter lidí žijících v Anglii. Všichni jsou ohromně milí, začnou si s vámi jen tak povídat a jsou vždy ochotní vám nezištně pomoct. Mají velmi vyvinutý smysl pro pomoc ostatním – všude vidíte obchody s použitými věcmi (oblečení, knížky, nábytek…), které tam lidé přinášejí, když je již nepotřebují. Peníze získané z prodeje jdou na charitu, pro kterou je daný obchod zřízen, pracují v něm dobrovolníci. Všude visí kasičky na pomoc znevýhodněným osobám a například i použité poštovní známky se dají zhodnotit pro dobrou věc.

Práce v anglickém jazyce mi vyhovovala. Zhruba po dvou dnech počáteční nejistoty jsem svůj strach překonala a zbytek pobytu v Anglii jsem komunikovala téměř bez problémů.

Ve volném čase jsme společně navštívili mořské pobřeží v Cromer, dále Norwich a s ním spojené nákupy v Primarku. Velice silně na nás zapůsobila návštěva univerzitního města Cambridge, ve kterém na nás na každém kroku dýchala historie a zvláštní atmosféra.

Jsem moc ráda, že jsem tuto praxi absolvovala. Získala jsem mnoho zkušeností, měla jsem možnost uplatnit své znalosti ze školy a získala jsem jistotu v mluvené angličtině. Tajně doufám, „že se zadaří“ a já se do Anglie podívám i příští školní rok!

Renáta Trnková, žákyně 3. A

 

Jmenuji se Tomáš Březina a studuji lyskou obchodní akademii druhým rokem. První týden v Anglii jsem pracoval v Toftwood Infant and Junior School jako asistent. Zde jsem vytvářel nástěnky, třídil absenci dětí podle tříd a zpracovával dokumenty týkající se školní docházky.

Druhý týden jsem strávil v realitní kanceláři Homeworks, kde jsem doprovázel realitní agenty při jednání se zájemci o koupi nemovitostí. Dále jsem třídil a kopíroval různé dokumenty.

Líbilo se mi, jak mě na obou místech velice mile přijali a byli ochotní a komunikativní. Několikrát mi dokonce řekli, že mluvím velmi dobře anglicky. S ochotou a vstřícností jsem se však nesetkával pouze v práci, ale všude, kde jsme se pohybovali. V autobusu do Derehamu nás oslovily dvě starší dámy, poradily nám se zavazadly a dlouhou dobu si s námi příjemně povídaly. Lidé jsou zde opravdu milí a otevření. 

Už v letadle cestou domů mi Anglie moc chyběla. Rád bych se podíval zpět co nejdřív.

Tomáš Březina, žák 2. A

 

Jmenuji se Andrej Tichý a jsem student 4. ročníku. Já jsem strávil dva týdny ve firmě Westcotec. I když se jedná o malý podnik s 25 zaměstnanci, patří mezi přední technologické firmy zabývající se výrobou chytrých dopravních značek aktivovaných vozidlem a vybavených LED diodami. Tato firma prodává své výrobky hlavně v Anglii a v severských zemích.

Má pozice ve firmě se nedala zcela jednoznačně určit, ale nazval bych ji „pomocná síla“, „Little Helper“, či jednoduše stážista. Činnosti, které jsem vykonával, byly různorodé. Od sestavování vlastních radarů, instalování značek, cestování po skoro celém Norfolku za účelem sbírání dat, až po drobnou administrativní práci. Práce se opravdu lišila den ode dne, pokaždé jsem zažil něco nového.

Moje angličtina byla vcelku dobrá, ale nebyla perfektní. Je něco jiného, když máte čas si své odpovědi ve škole rozmyslet, a něco jiného, když jste „v terénu“. I přesto mi kolegové říkali, že mám výbornou angličtinu a všichni jsme se v pohodě domluvili.Na praxi jsem byl opravdu spokojený, poznal jsem spoustu nových lidí, vyslechl si příběhy o firmě, naučil se užitečným dovednostem, a také jsem si našel důvody, proč se přestěhovat do Anglie!

Ale nejvíc se mi do paměti vryla jízda v automobilu Tesla v provedení kombi. Jedná se o jediný takový typ Tesly na světě! Zaměstnanci firmy Westcotec totiž sami automobil Tesla Model S P90D přestavěli na kombi. Jízda v něm byla famózní a moc jsem si ji užíval - takové zrychlení snad nemá ani vesmírná raketa!

Andrej Tichý, žák 4. A

Fotografie naleznete zde.

Aktuálně

Praxe 2. ročníků

Praxe 2. ročníků v termínu od 23. 11. do 27. 11. 2020 je ZRUŠENA. Nahrazena bude ve 2. pololetí školního roku. Termín ještě upřesníme.

Rozvrh výuky od 19. 10. 2020

Aktuální rozvrh výuky od 19. 10. 2020 najdete v sekci Žák - Studium - Rozvrh

Školení pedagogického sboru

Dne 21. 10. 2020 proběhne celodenní školení pedagogického sboru. Distanční vzdělávání bude probíhat formou off-line výuky.

Den otevřených dveří

se uskuteční v sobotu 5. 12. 2020 od 9 do 12 hodin. Více informací zde

Čestné prohlášení

formulář naleznete zde

Anketa