Úvod
Novinky
V hodinách aplikované ekonomie se opravdu nenudíme!

V hodinách aplikované ekonomie se opravdu nenudíme!

Všude vládlo velké napětí a nervozita by se dala krájet. Tak začal měsíc listopad a výběrové řízení na volné pozice ve studentské firmě „O(A)lymp, studentská společnost“.

Z prezidentky firmy a ze čtyř ředitelů hlavních oddělení firmy - Finance, Marketing, PR (reprezentace) a HR (lidské zdroje) se stala porota, z ostatních uchazeči o pracovní místo. Ti se měli na začátku výběrového řízení v jedné minutě představit. Mezi další úkoly, které museli uchazeči splnit, patřily prodej výrobku, konkrétně nehořlavého a voděvzdorného papíru, a odpověď na otázky týkající se prodeje. Dále uchazeči podstoupili dva testy inteligence a argumentaci - jeden proti jednomu, každý obhajoval jiné roční období po dobu dvou minut. Porota pečlivě hodnotila projev (slovní zásoba, zaujetí člověka), komunikaci s ostatními a zvládání krizové situace. Výběrové řízení nám pomohlo rozpoznat u uchazečů znalosti, dovednosti a schopnosti, které jsou potřeba pro výkon pracovních pozic, jako je webmaster, specialista spisovny a podatelny, asistent tvorby reklamy nebo správce sociálních sítí.

Jakmile jsme si rozdělili pozice v naší firmě, zvažovali jsme, co bude její hlavní činností. Rozhodli jsme se, že budeme vyrábět dekorační svíčky, věnce (závěsné, adventní) a bižuterii. Začali jsme adventními věnci, jelikož advent se neúprosně blížil. Do firmy jsme dali náš první vklad, nakoupili materiál a začali trávit mnoho času vyráběním, motáním a lepením, každý výrobek byl vyfocen a oceněn. A naše úsilí se vyplatilo! Z věnců jsme měli radost nejen my, ale hlavně učitelé, příslušníci rodin a další zákazníci. Pár dní před adventem byly všechny adventní věnce prodány!

Ke konci měsíce se ještě ředitelka finančního oddělení Kristýna Salačová a prezidentka firmy Tereza Plecitá zúčastnily workshopu finančních ředitelů. Zde se měly naučit počítat bod zvratu, výnosnost výrobku a kalkulaci úplných a neúplných nákladů. Naštěstí to pro ně nebylo nic nového, protože se všechny tyto výpočty již naučily v předmětu ekonomika.

Máme velmi dobrý pocit z fungování firmy a vlastní práce, ve které chceme pokračovat i v měsíci prosinci. Co všechno jsme v předvánočním čase podnikli, vám představíme v příštím čísle Listů. Naše výrobky si můžete prohlédnout na facebookových stránkách https://www.facebook.com/oalymp/?fref=ts.

Martina Zárubová, studentka 3. ročníku OA Lysá nad Labem, asistentka PR ředitelky studentské firmy „O(A)lymp, studentská společnost“

Studentská firma na OA Lysá nad Labem 2016/2017